The Game Awards 2020: All the Nominees

The Game Awards nominees were revealed Wednesday.
The Game Awards nominees were revealed Wednesday. | Photo by The Game Awards

The Game Awards announced the nominees for its many awards Wednesday, highlighting some of the best games released in 2020. Triple A titles dominated, as they always do — The Last of Us Part II leads the nominations with 10, Ghost of Tsushima nabbed seven and Final Fantasy VII Remake picked up six. But indie upstart Hades found itself with an impressive eight, including the game of the year, and Ori and the Will of the Wisps grabbed three of its own.

Here are all the nominations in every category of The Game Awards. The ceremony itself will air live Dec. 10 at 7 p.m. ET.

Game of the Year

  • Doom Eternal (ID Software/Bethesda)
  • Final Fantasy VII Remake (Square Enix)
  • Ghost of Tsushima (Sucker Punch/Sony Interactive Entertainment)
  • Hades (Supergiant Games)
  • Animal Crossing: New Horizons (Nintendo)
  • The Last of Us Part II (Naughty Dog/Sony Interactive Entertainment)

Best Game Direction

  • Final Fantasy VII Remake
  • Ghost of Tsushima
  • Hades
  • Half-Life: Alyx (Valve)
  • The Last of Us Part II

Best Narrative

  • 13 Sentinels: Aegis Rim, written by George Kamitani (Vanillaware)
  • Final Fantasy VII Remake, written by Kazushige Nojima, Motomu Toriyama, Hiroaki Iwaki, and Sacie Hirano
  • Ghost of Tsushima, writers Ian Ryan, Liz Albl, Patrick Downs, Jordan Lemos
  • Hades, writer Greg Kasavin
  • The Last of Us Part II, writers Neil Druckmann and Haley Gross

Best Art Direction

  • Final Fantasy VII Remake
  • Ghost of Tsushima
  • Hades
  • Ori and the Will of the Wisps (Moon Studios/Xbox Game Studios)
  • The Last of Us Part II

Best Score and Music

  • Doom Eternal, composed by Mick Gordon
  • Final Fantasy VII Remake, composed by Nobuo Uematsu, Masashi Hamauzu, and Mitsuto Suzuki
  • Hades, composed by Darren Korb
  • Ori and the Will of the Wisps, composed by Gareth Coker
  • The Last of Us Part II, composed by Gustavo Santaolalla; additional music by Mac Quayle

Best Audio Design

  • Doom Eternal
  • Half-Life: Alyx
  • Ghost of Tsushima
  • Resident Evil 3 (Capcom)
  • The Last of Us Part II

Best Performance

  • Ashley Johnson as Ellie (The Last of Us Part II)
  • Laura Bailey as Abby (The Last of Us Part II)
  • Daisuke Tsuji as Jin Sakai (Ghost of Tsushima)
  • Logan Cunningham as Hades (Hades)
  • Nadji Jeter as Miles Morales (Marvel's Spider-Man: Miles Morales)

Games for Impact

  • If Found... (Dreamfeel)
  • Kentucky Route Zero: TV Edition (Cardboard Computer)
  • Spiritfarer (Thunderlotus Games)
  • Tell Me Why (Dontnod Entertainment/Xbox Game Studios)
  • Through the Darkest of Times (Paintbucket Games)

Best Ongoing

  • Apex Legends (Respawn Entertainment/Electronic Arts)
  • Destiny 2 (Bungie
  • Call of Duty: Warzone (Infinity Ward/Activision)
  • Fortnite (Epic Games)
  • No Man's Sky (Hello Games)

Best Indie

  • Carrion (Phobia Game Studio/Devolver)
  • Fall Guys: Ultimate Knockout (Mediatonic/Devolver)
  • Hades
  • Spelunky 2 (Mossmouth, LLC)
  • Spiritfarer

Best Mobile Game

  • Among Us (InnerSloth)
  • Call of Duty Mobile (Timi Studios/Activision)
  • Genshin Impact (mihoYo)
  • Legends of Runeterra (Riot Games)
  • Pokémon Cafe Mix (Genius Sonority)

Best Community Support

  • Apex Legends
  • Destiny 2
  • Fall Guys: Ultimate Knockout
  • Fortnite
  • No Man's Sky
  • Valorant (Riot Games)

Best VR/AR

  • Dreams (Media Molecule/SIE)
  • Half-Life: Alyx
  • Marvel's Iron Man VR (Camouflaj/SIE)
  • Star Wars: Squadrons (Motive Studios/EA)
  • The Walking Dead: Saints & Sinners (Skydance Interactive)

Innovation in Accessibility

  • Assassin's Creed Valhalla (Ubisoft Montreal)
  • Grounded (Obsidian Entertainment)
  • Hyperdot (Tribe Games)
  • The Last of Us Part II
  • Watch Dogs: Legion (Ubisoft Toronto)

Best Action

  • Doom Eternal
  • Hades
  • Half-Life: Alyx
  • Nioh 2 (Team Ninja)
  • Streets of Rage 4 (Dotemu)

Best Action/Adventure

  • Assassin's Creed Valhalla
  • Ghost of Tsushima
  • Marvel's Spider-Man: Miles Morales (Insomniac Games/SIE)
  • Ori and the Will of the Wisps
  • Star Wars Jedi: Fallen Order (Respawn Entertainment/EA)
  • The Last of Us Part II

Best Role Playing

  • Final Fantasy VII Remake
  • Genshin Impact
  • Persona 5 Royal (Atlus/P Studio/Sega)
  • Wasteland 3 (inXile/Deep Silver)
  • Yakuza: Like a Dragon (Ryu ga Gotoku/Sega)

Best Fighting

  • Granblue Fantasy: Versus (Arc System Works/Cygames/XSEED)
  • Mortal Kombat 11 Ultimate (NetherRealm Studios/WB Games)
  • Street Fighter V: Champion Edition (Dimps/Capcom)
  • One Punch Man: A Hero Nobody Knows (Spike Chunsoft/Bandai Namco)
  • Under Night In-Birth Exe: Late[cl-r] (French Bread/Arc System Works/Aksys)

Best Family

  • Animal Crossing: New Horizons
  • Crash Bandicoot 4: It's About Time (Toys for Bob/Activision)
  • Fall Guys: Ultimate Knockout
  • Mario Kart Live: Home Circuit (Velan Studios/Nintendo)
  • Minecraft Dungeons (Mojang/Double Eleven/Xbox Game Studios)
  • Paper Mario: The Origami King (Intelligent Systems/Nintendo)

Best Sim/Strategy

  • Crusader Kings III (Paradox Development Studio/Paradox)
  • Desperados III (Mimimi Games/THQ Nordic)
  • Gears Tactics (Splash Damage/The Coalition/Xbox Game Studios)
  • Microsoft Flight Simulator (Asobo Studio/Xbox Game Studios)
  • XCOM: Chimera Squad (Firaxis/2K Games)

Best Sports/Racing

  • Dirt 5 (Codemasters Cheshire/Codemasters)
  • F1 2020 (Codemasters Birmingham/Codemasters)
  • FIFA 21 (EA Vancouver/EA Sports)
  • NBA 2K21 (Visual Concepts/2K Games)
  • Tony Hawk's Pro Skater 1+2 (Vicarious Visions/Activision)

Best Multiplayer

  • Animal Crossing: New Horizons
  • Among Us
  • Call of Duty: Warzone
  • Fall Guys: Ultimate Knockout
  • Valorant

Content Creator of the Year

  • Alanah Pearce
  • Jay Ann Lopez
  • Nick "NICKMERCS" Kolcheff
  • Timothy John "TimTheTatman" Betar
  • Rachel "Valkyrae" Hofstetter

Best Debut Game

  • Carrion
  • Mortal Shell (Cold Symmetry/Playstack)
  • Raji: An Ancient Epic (Nodding Heads Games)
  • Röki (Polygon Treehouse)
  • Phasmophobia (Kinetic Games)

Best Esports Athlete

  • Ian "Crimsix" Porter (Call of Duty)
  • Heo "ShowMaker" Su (League of Legends)
  • Kim "Canyon" Geon-bu (League of Legends)
  • Anthony "Shotzzy" Cuevas-Castro (Call of Duty)
  • Mathieu "ZywOo" Herbaut (CS:GO)

Best Esports Coach

  • Danny "zonic" Sørensen (CS:GO)
  • Dae-hee "Crusty" Park (Overwatch League)
  • Fabian "GrabbZ" Lohmann (League of Legends)
  • Lee "Zefa" Jae-min (League of Legends)
  • Raymond "Rambo" Lussier (Call of Duty)

Best Esports Event

  • BLAST Premier: Spring 2020 European Finals (CS:GO)
  • Call of Duty League Championship 2020 (Call of Duty)
  • IEM Katowice 2020 (CS:GO)
  • League of Legends Championship 2020 (League of Legends)
  • Overwatch League Grand Finals 2020 (Overwatch)

Best Esports Game

  • Call of Duty: Modern Warfare
  • Counter-Strike: Global Offensive (Valve)
  • Fortnite
  • League of Legends (Riot Games)
  • Valorant

Best Esports Host

  • Alex "Goldenboy" Mendez
  • Alex "Machine" Richardson
  • Eefje "Sjokz" Depoortere
  • James "Dash" Patterson
  • Jorien "Sheever" van der Heijden

Best Esports Team

  • Damwon Gaming (League of Legends)
  • Dallas Empire (Call of Duty)
  • G2 Esports (League of Legends)
  • San Francisco Shock (Overwatch League)
  • Team Secret (Dota 2)